Barna danser under besøksreise til Children’s Corner
Adresse: Nawamiyawa Estate, Ronnaduwa, Meetiyagoda, Sri Lanka
E-post: mvp1srilanka@gmail.com
Children’s Corner er vårt første og eneste barnehjem som vi har bygget og eier selv.
Marys Venner ønsker i utgangspunktet ikke å bruke penger på bygging av barnehjem. Fokus er først og fremst å bidra direkte med økonomisk hjelp til fattige barn og ungdommer slik at de får en sjanse til et verdig liv.
Men da vi fikk en henvendelse fra Chance, en liten tysk organisasjon, om å dele på kostnadene ved å bygge et eget barnehjem, samtidig som Lalith Senanayake, gift med vår daværende daglige leder på Sri Lanka, tilbød oss et stykke land å bygge på, var vi raskt i gang med konkrete planer.
Grunnsteinen ble lagt ned etter buddhistiske tradisjoner i februar 2002, og to år senere, i februar 2004, ble barnehjemmet Children’s Corner, offisielt åpnet.
Children’s Corner er bygget på buddhistisk jord, og administreres etter buddhistiske tradisjoner. Kostnader ved driften fordeles i dag 50/50 mellom Chance og Marys Venner.
Children’s Corner har plass til 25 barn og barnehjemmet har høy standard sammenlignet med de fleste barnehjem på Sri Lanka. I oktober 2024 bor 16 barn på hjemmet. 5 av disse sponses av Marys Venner.
Adresse: Mary’s Friends Foundation, 169 1/1 Inner Flower road, Colombo 03
E-post: Mvsponsors@gmail.com
Marys Venners Colombokontor har for tiden ansvaret for 16 barn som ikke bor på barnehjem, men som bor hos sine fattige foreldre eller fosterforeldre. Dette er fattige barn som får støtte gjennom Marys Venner for å få tilgang til en utdannelse og næringsrik mat.
Barna i «Non-Resident» prosjektet kommer enten fra at barnehjem, eller noen har gitt melding om at barna i disse fattige familiene trenger hjelp. De fleste får hjelp gjennom Marys Venners individuelle fadderskap og noen med gode akademiske evner får hjelp til å få en universitetsutdannelse.
Adresse: Sri Abhayaraja Nursery School, Kotabogoda Temple, Kadugannawa
E-post: itckotabogoda@gmail.com
Prosjektet er først og fremst en førskole for barn og befinner seg i Kadugannawa i Kandy-distriktet. Førskolen for barn og et opplæringssenter i data blir administrert av munker tilhørende Katabogooa Temple. Templet har en lang historie. Det ble bygget på den tiden da Sri Lanka ble styrt av kongedømmet i Kandy. Alle elementer i Buddhistisk helligdom er til stede her.
Marys Venner støtter barna på førskolen slik at de fattige mødrene kan få seg et lønnet arbeid mens barna blir tatt hånd om. I tillegg får fattig ungdom dataundervisning på opplæringssenteret, 15 ungdommer på hvert kull. Marys Venner finansierte dataundervisningen med komplett datautstyr da prosjektet startet.
I egen regi driver tempelet også en yrkesskole hvor ungdom har mulighet til å lære om motorer, mekanikk, sveising, snekkerarbeid og elektronikk.
Adresse: 26 St. Sebastian’s Road, Katukurunda, Kalutara, Sri Lanka
E-post: marcsrihomes@gmail.com
Rita ble født inn i en velstående familie på Sri Lanka. Hun gikk inn i nonneordenen Sisters of Charity, men sluttet som nonne etter noen år på grunn av dårlig helse. I 1971 giftet hun seg med Marcus Perera. Det ble et lykkelig, men barnløst, ekteskap. Marcus døde i 1982 og Rita sørget dypt.
Men, etter ett år i sorg bestemte Rita seg for å takke for de gode årene hun hadde hatt med Marcus. Hun gikk til nærmeste sykehus og tok med mat til pasientene som aldri fikk besøk. En dag kom en eldre funksjonshemmet mann fra sykehuset til hennes hjem og spurte om han fikk lov til å overnatte på verandaen. Han hadde ingen andre å gå til.
Slik gikk det til at Rita åpnet huset sitt for unge og gamle funksjonshemmede. Hun stelte for dem og ga dem mat. Snart var huset fullt.
Det var ca. 50 mennesker der da noen fra Marys Venner kom på sitt første besøk. Beboerne lå på matter på gulvet eller satt i rullestoler. Barna sov på gulvet i et eget rom, sammen med Rita, som da hadde solgt alt hun eide for å skaffe mat. Huset var grått og nedslitt. Men det var blide og smilende ansikter over alt.
Marys Venner ble første sponsor av hjemmet, og startet med å betale for melk til alle hver dag. Siden har flere frivillige fra Norge hjulpet til på hjemmet, og gode sponsorer har gitt penger til utvidelser og forbedringer.
Uten Marys Venners hjelp ville ikke utviklingen av Marcsri vært mulig, skrev Rita i et takkebrev til Marys Venner.
Rita døde i 2015, men institusjonen Marcsri lever videre i beste velgående. I dag består Marcsri Homes av 280 beboere fordelt på 9 hjem. 2 av de funksjonshemmede barna sponses i dag, oktober 2024, av Marys Venner.
Som takk for pengebidrag mottok Marys Venner følgende takkebrev fra Marcsri:
We said a prayer for you today and know God must have heard.
We felt the answer in our hearts although He spoke no word.
We didn´t ask for wealth or fame, we knew you wouldn´t mind.
We asked Him to send treasures of a far more lasting kind.
We asked that He´d be near you in all things great and small,
but it was for your loving care we prayed the most of all.
Adresse: St. Mary’s Nursery School, Good Shepherd Congregation, Navanthurai, Jaffna, Sri Lanka
E-post: sistersister073@gmail.com
De to førskolene for barn, St. Mary´s Nursery Scool og St. Nicholas Nursery School, befinner seg i byen Navanthurai som er en kystprovins nær storbyen Jaffna helt nord på Sri Lanka. Jaffna var i århundrer den tamilske hovedstaden på øya før den ble erobret av europeerne. Byen har fortsatt mange kulturelle tamilske særtrekk. I 1619 kom Jaffna under portugisisk styre og var portugisernes siste brohode på Sri Lanka før hollenderne erobret byen I 1658.
De fleste som bor i dette området er fortsatt tamiler og er tilhengere av hinduisme, mens noen er katolske. Fiske er hovednæringsvei og de fleste livnærer seg som fiskere eller arbeid i fiskeindustrien.
Både St. Mary’s Nursery School og St. Nicholas Nursery School administreres av nonneordenen Good Shepherd Sisters. Skolene ble opprettet for at krigsenker etter borgerkrigen kunne ta seg lønnet arbeid mens barna ble passet på av nonnene. St. Mary’s Nursery School støtter 58 barn og St. Nicholas Nursery School støtter 33 barn som alle får delta i lek og tidlig undervisning.
I tillegg støtter Mary’s Friends lønnen til 5 lærere på begge skoler, samt lærebøker og forfriskninger til barna.
Adresse: St. Joseph’s Children’s Home, Nayakakanda, Wattala, Sri Lanka
E-post: mvp51srilanka@gmail.com / sponsor.mff51@gmail.com
Dette barnehjemmet drives av Good Shepherd Sisters og det var her det hele startet. Mary, det første barnet som ble sponset, bodde her under sin oppvekst.
Hjemmet består av ni bygninger, tre sovesaler, tre spisesaler, et studierom og et oppholdsrom.
Jentene som får bo på hjemmet er forlatt av sine foreldre, eller foreldrene er for fattige til å ta seg av barna sine. Noen er flyktninger fra borgerkrigen, noen er gatebarn og noen er sendt til hjemmet av barnevernsmyndighetene på grunn av mishandling eller av andre årsaker. De fleste barna har derfor en traumatisk bakgrunn, og for å kunne gi dem mot og håp for fremtiden trengs ofte hjelp fra spesialister. En av søstrene på hjemmet har en mastergrad i psykologi og rådgivning, og vi ser at jentene gjennom samtaler med henne får fornyet livsmot.
I dag, oktober 2024, har prosjektet totalt 49 barn. 36 av barna som tilhører prosjekt 51 har en norsk sponsor gjennom Marys Venner. Barna bor i tre forskjellige hus, Nelum, Orchid og Kamundu, kjente blomster på Sri Lanka. Hvert hus bestyres av en ansvarlig nonne som bor sammen med barna. Prosjektet har i tillegg flere hjelpere som arbeider sammen med nonnene. I det daglige er barna delt i grupper for selv å kunne utføre nødvendig husarbeid, og de deltar i matlaging, vasking av klær og hagestell. Etter hvert som jentene blir eldre blir de gjerne med i musikk-, sang-, dans- og dramagrupper. Noen av barna har også en såkalt «non-resident» status og bor enten hjemme hos en eller begge foreldre, eller hos andre slektinger.
Med Marys Venners hjelp har hjemmet blitt rehabilitert de siste årene. Marys Venner har også sørget for at barna nå har tilgang til dataundervisning. Hvert år er det flere barn som består sin O-level eksamen, og stadig flere kvalifiserer seg også til å fortsette utdanningen for så å kunne ta en A-level eksamen. Noen har med Marys Venners hjelp også fått en høyere yrkesrettet eller akademisk utdanning. Prosjektets mål er at alle som forlater hjemmet skal ha en trygg og sikker fremtid.
Adresse: Lak Daruwo, 15/4A Aponso Avenue, Dehiwala, Sri Lanka
E-post: lakd@sltnet.lk
Prosjektet startet i 1982 og er et prosjekt som hjelper fattige barnefamilier i slummen rundt hovedstaden Colombo. I prosjektet arbeider mange fra lokalbefolkningen sammen med frivillige utenlandske og idealistiske ungdommer. Flere organisasjoner i USA og Europa har tidligere støttet prosjektet, men nå er det kun Marys Venner som støtter barn på prosjekt 53. Nå, i oktober 2024, har Marys Venner sponsorer til 34 barn på prosjektet. Marys Venner har dessuten finansiert datamaskiner til prosjektet.
Community Concern Society prosjektet er organisert i 6 forskjellige arbeidsområder:
Adresse: St. Joseph’s Cottage, Good Shepherd Convent, Kandy, Sri Lanka
E-post: mvp54srilanka@gmail.com
Prosjektet ligger i Kandy, den tidligere Kongebyen i Sri Lanka og det siste stedet som ble hærtatt av engelskmennene i 1815. Byen ligger i et fjellområde, ca. 500 m.o.h., omgitt av vakre åser og fjell. Klimaet er kjøligere og mer behagelig enn i lavlandet.
Kandy er et spesielt hellig sted for buddhister som valfarter til byen for å besøke «Temple of the Tooth» hvor Buddhas tann ifølge buddhistisk lære oppbevares. Den forunderlige historien om hvordan tannen havnet i Kandy er beskrevet med bilder i tempelet.
Barnehjemmet ligger på en høyde midt i byen og drives av Good Shepherd Sisters. Hjemmet tar imot foreldreløse barn, barn forlatt på grunn av fattigdom og barn fra hjem preget av vold og mishandling. Alle barna på hjemmet får gå på Good Shepherd Convent School, en prestisjefylt privatskole. Det betyr mye for barna at de får gå på en anerkjent skole, og at de får delta i aktiviteter som sport, gymnastikk, dans, musikk og håndarbeid, sammen med elever fra bedre stilte familier.
Det er god utsikt fra barnehjemmet over den vakre byen. Barnehjemmet er lite og kapasiteten er maksimalt 40 barn.
I dag, oktober 2024, har hjemmet 22 barn, og 18 av disse støttes av sponsorer i Marys Venner.
Hjemmet består av et studierom, et hvilerom, en spisesal, kjøkken og sovesal.
Adresse: St. Joseph’s Children’s Home, Church Road, Hingurakgoda, Sri Lanka
E-post: mvp55srilanka@gmail.com
For tiden bor alle sponsede barn hjemme da prosjektet er midlertidig stengt. Prosjektet håper å åpne igjen i midten av 2025.
Barnehjemmet ligger i Hingurakgoda som er i den nordre og sentrale delen av Sri Lanka. Distriktet er oppkalt etter turistattraksjonen Polonnaruwa, middelalderlandsbyen som ble grunnlagt rundt år 1000 og forlatt omkring 1293.
Folk som bor i området er for det meste landbrukere som dyrker grønnsaker og ris, 98% er buddhister.
Adresse: Jayawickrema Children’s Home, 24 Sri Pushpadana Mawatha, Bahirawakanda, Kandy
E-post: mvp57srilanka@gmail.com
Dette hjemmet, som ligger i høydedragene i Kandy, drives av en kvinnelig buddhistisk organisasjon. Jayawickrema er navnet på en filantrop som sammen med sin kone ga land og hus til et hjem for foreldreløse jenter. Marys Venner har hjulpet barn på dette hjemmet i over 20 år. Marys Venner har også hjulpet hjemmet med bygging av ny sovesal, et eget sykerom, undervisningsrom for data, datamaskiner og nytt sanitæranlegg. Hjemmet har plass til ca 30 jenter og pr. oktober 2024 er 11 av disse sponset av Marys Venner. Hjemmet hjelper også enslige mødre med barnepass ved behov.
Jentene på hjemmet er i alderen 6 – 18 år. De er enten foreldreløse eller forlatt av familien grunnet fattigdom. Noen av jentene her har blitt tvunget til å streife omkring for å tigge penger og mat, mens andre har blitt utsatt for vold og misbruk. I sum har alle jentene en traumatisk og vanskelig bakgrunn og trenger sårt mentalt helsestell.
Alle jentene går på skoler i nærhetene av hjemmet, og for å hjelpe dem gis det ekstratimer i de fleste fag. I tillegg til skole, oppmuntres barna til forskjellige aktiviteter som å lære å lage mat, stelle i hagen og gjøre forskjellige typer håndarbeid. Videre oppmuntres de til å delta i musikkaktiviteter og dans. Jentene deltar også aktivt i skoledebatter og i sang- og dansekonkurranser. I skoleferiene arrangeres turer til interessante steder. Jentene på hjemmet er buddhistiske og deltar på buddhistiske seremonier, men i julen feires Marys Venners dag med besøk i en kristen kirke slik at barna også får et innsyn i kristne tradisjoner.
Adresse: Good Shepherd Children’s Home, Mankulam, Mullaitivu District
Epost: mvp58srilanka@gmail.com
Prosjekt 58, Good Shepherd Children’s Home, befinner seg i Mankulam nord på Sri Lanka i Mullaitivu-distriktet, et distrikt som ble svært ødelagt under borgerkrigen. Borgerkrigen varte fra 1983 til 2009 og folk som overlevde var svært fattige. De fleste lever også nå av landbruk og tilfeldig arbeid. Hinduisme er hovedreligionen til tamilene som lever her, men noen er også katolikker.
Barnehjemsprosjektet i Mankulam administreres av nonneordenen Good Shepherd Sisters. Deres misjon er å følge opp barna i alle deler av barnas liv, skape et lykkelig, fredfylt, sikkert og sunt oppvekstmiljø som tilfredsstiller barnas fysiske, psykiske, sosiale og religiøse behov.
Prosjektet støtter også noen barn som ikke bor på barnehjemmet, men som bor med sin familie som ellers ikke ville klare å gi barna tilgang til undervisning og næringsrik mat.
Alle barn som faller inn under Good Shepherd Sisters blir vel ivaretatt og er sikret god utdannelse og sunne oppvekstmuligheter. Barna får nødvendig ekstraundervisning etter behov og timer i dans, musikk og datautdannelse.
Adresse: Fatima Boys’ Home Welihena, Kochchikade
Epost: mvp60srilanka@gmail.com
Fatima Boys Home ligger i Kochchikade på vestkysten av Sri Lanka, noen kilometer fra Negombo. Samarbeidet med Marys Venner startet i 1985. Guttene på hjemmet kommer fra lutfattige foreldre som ofte har forlatt barna sine. Mange av barna har også vært utsatt for mishandling og misbruk.
Prosjekt 60 Fatima Boys’ home
Hjemmet er tidligere renovert av familien Mosvold gjennom Strømmestiftelsen.
For tiden er det 28 gutter i alderen 5 – 15 år på hjemmet, og 20 av dem sponses av faddere i Marys Venner. Det har vært vanskelig å rekruttere faddere til Fatima Boy’s Home da de fleste guttene forlater hjemmet allerede når de fyller 12 år for å fortsette sin utdanning gjennom organisasjonen Don Bosco. Nå forsøker man å beholde guttene lenger på hjemmet, da erfaringene med dette er gode.
Adresse: St. Mary’s Girls Home, Welihena, Kochchikade, Sri Lanka
E-post: mvp61srilanka@gmail.com
Prosjektet ligger like i nærhetene av Fatima Boy’s Home, og i nærheten av fiskerlandsbyen Negombo. De to prosjektene, som begge drives av Good Shepherd Sisters, samarbeider godt. Barna møtes ofte, og har blitt godt kjent med hverandre, noe som gir ekstra trygghet og tilhørighet.
Det bor ca. 30 jenter på hjemmet og 19 av dem sponses av norske faddere gjennom Marys Venner. Barna kommer fra ødelagte familier. Mange har mistet familien i borgerkrigen eller i tsunamien, noen har kommet hit på grunn av rusmisbruk i familien mens andre har blitt utsatt for misbruk.
Hjemmets oppgave er å gi barna trygghet og skape tro på seg selv slik at de i fremtiden kan ta ansvar for eget liv og klare seg selv. Jentene på hjemmet er av tamilsk avstamning, de går på tamilsk skole og er i alderen 4 – 18 år.
På hjemmet gir de ekstraundervisning i engelsk, tamilsk, matematikk og geografi. Barna går regelmessig til katolsk messe. I fritiden sysles det med diverse håndarbeid og lesing. Marys Venner har bidratt til at hjemmet har fått datamaskiner, noe som har blitt svært positivt mottatt, og barnas engasjement for skolearbeidet har økt. Barnehjemmet er stolt over at stadig flere av barna består videregående eksamener, noe som lover godt for fremtiden.
Adresse: Bosco Sevana, Paranaambalama, Uswetakeiyawa, Sri Lanka
E-post: pintohumar@gmail.com
Don Bosco Boy’s Home eller kjent lokalt som “Bosco Sevana” i Uswetakeiyawa, er et rehabiliteringssenter for gutter grunnlagt av “the Salesian of Don Bosco in Sri Lanka». Senteret er for seksuelt misbrukte gutter, gutter som er foreldreløse eller som av andre årsaker risikerer å havne opp som gatebarn.
Gjennom individuell tilpasning og psykisk og åndelig utvikling kommer man gjennom tidligere traumer og finner sin egen verdighet til å takle en bedre fremtid. Don Bosco er forpliktet til å hjelpe gutter som har vært eller er utsatt for uheldig påvirkning eller som grunnet uheldig omstendigheter har levd som gatebarn. Forpliktelsen gjelder uavhengig av etnisk tilhørighet rase eller religion,
Marys Venner støtter Don Bosco prosjektet kollektivt.
Adresse: New Home of Hope, Good Shepherd Convent, 33 Wedderbourn Road, Nuwara Eliya, Sri Lanka
E-post: mvp63srilanka@gmail.com
Hjemmet ligger i Nuwara Eliya, den høyest beliggende byen på Sri Lanka. Den lille byen ligger i et vakkert fjellandskap 2000 moh. Så høyt over havet er temperaturen lavere og enkelte netter kan temperaturen nærme seg 0, et behagelig klima for mange turister.
Under kolonitiden grunnla engelskmennene et stort antall teplantasjer her. Teen som dyrkes i tropiske høydedrag er betegnet som verdens beste. Siden klimaet ligner den engelske sommeren, etablerte engelskmennene også Nuwara Eliya som sitt ferieparadis. Hoteller og fasjonable hus bygget i engelsk kolonistil, golfbane og hesteveddeløpsbane, alt vitner om denne fortiden. Selv for landets innbyggere, er Nuwara Eliya et yndet feriested i skoleferiene.
En stor del av befolkningen, spesielt kvinnene, livnærer seg ved å plukke toppskuddene på tebuskene, som blir til Sri Lankas beste te.
St. Theresa’s Home ble grunnlagt allerede i 1926 som et lite hjem for fattige barn som trengte hjelp. Gradvis har hjemmet utviklet seg, og antall barn har økt takket være hjelpen fra Marys Venner. For tiden har hjemmet ansvar for 32 barn og alle sponses av norske faddere. 26 av barna bor fast på hjemmet.
Hjemmet var tidligere dårlig utstyrt, men etter at Marys Venner finansierte nytt sanitæranlegg og solcelleanlegg trenger ikke barna lenger å bade/dusje i kaldt vann. Videre har hjemmet blitt utstyrt med nye madrasser, musikkanlegg, datautstyr og TV.
På hverdagene står barna opp kl. 5 om morgenen og deltar i forskjellige oppgaver som rengjøring av hjemmet, matlaging og hagestell. Etter skoleslutt ca. kl. 15.30, er det tid for te og lekser. Det er også lagt opp til ekstraundervisning i fag som matematikk og engelsk. Etter middag har barna igjen tid til hjemmelekser og studier. Barna følger også med på aktuelle nyheter og opplysningsprogram, i tillegg til at de selvfølgelig er opptatt av dans, leking og spill.
I liket med alle barnehjemmene Marys Venner støtter, sørger man ikke bare for å gi barna trygghet og utdanning, men hjelper dem også til å forberede seg på den dagen de skal forlate barnehjemmet og må greie seg selv.
Adresse: St. Agnes’ Girls’ Home. King’s Street, Matale, Sri Lanka
E-post: mvp64srilanka@gmail.com
St. Agnes Convent ligger i byen Matale, en by midt på Sri Lanka. Byen er den nest største i den sentrale provinsen og befinner seg 364 meter over havet.
Barnehjemmet St. Agnes Convent ligger midt i byen og administreres av nonneordenen Good Shepherd Sisters. Alle barna på hjemmet går på St. Thomas Girls School som ligger I nærheten av barnehjemmet. St. Agnes Convent tilbyr et trygt hjem for jenter fra familier som er for fattige til å kunne sørge for barnas daglige behov og utdannelse. Jenter som er forlatt grunnet fattigdom eller som har vært utsatt for vold eller seksuelt misbruk er også en del av målgruppen som får et nytt liv på hjemmet i et meningsfylt fellesskap.
Adresse: Lucia Perotti Children’s Home, 171, Welihena, Kochchikade
E-post: mvp66srilanka@gmail.com
Barna som bor på dette hjemmet er unge jenter i alderen 4-18 år. Dette er jenter som har blitt reddet fra virkelig vanskelige forhold som ekstrem fattigdom, foreldre som sitter i fengsel, etniske konflikter, forlatt av foreldrene eller seksuelt misbrukt.
Hovedoppgaven til hjemmet er å sørge for et trygt oppvekstmiljø og ha fokus på å gi barna en god utdannelse for å sikre en god fremtid. Barna på Lucia Perotti hjemmet kommer fra alle deler av landet. Det oppofrende årvisse arbeidet til nonnene gir resultater. Barna forlater hjemmet med god ballast for fremtiden.
Sisters of the Blessed Virgin som administrerer Lucia Perotti Children´s Home er en religiøs nonneorden med 400 års arv. De ærer Jomfru Maria under tittelen “Plettfri mor til Jesus”. Lucia Perotti som ble født I Cermona i Italia i 1568 er grunnlegger av denne nonneordenen. Som en del av deres lære og i henhold til mandat fra kirken, søker nonneordenen måter å hjelpe unge sjeler som har vært eller er utsatt for uheldige omstendigheter. Gjør alt i kjærlighet til Gud er ordenens motto. Grunnleggeren Lucia Perotti var spesielt opptatt av at unge jenter skulle få en utdannelse.
Adresse: St. Vincent’s Girls’ Home, Convent of the Child Jesus, Outer Circular Road, Ratnapura
E-post: mvp74srilanka@gmail.com
St. Vincent’s Girls Home ligger i Sabaragawmuwa-distriktet hvor de fleste innbyggerne livnærer seg av å lete etter, foredle og distribuere edelstener. Største by i området heter Ratnapura. Naturen er vakker med fjell, daler, skog og elver. Klimaet er fuktig med årlig nedbør på 4000 mm, og under regntiden går ofte elvene over sine bredder og skaper fortvilelse og ødeleggelser.
Barnehjemmet ligger på en bakketopp 1,5 km fra byen og ble startet da nonneordenen Sisters of Charity i 1927 så behovet for et hjem for foreldreløse jenter. Hjemmet ble registrert som barnehjem i 1948 og mottok da en årlig støtte på ca 6 kr per måned per barn. Dette var ikke nok til brødfø barna og søstrene måtte oppsøke forskjellige veldedige organisasjoner for å få hjelp.
I 1982, da det kun var 4 jenter på hjemmet, kom Marys Venner inn i bildet og med hjelp av Marys Venner kan prosjektet nå ta seg av 70 barn. I oktober 2024 er det 68 barn på hjemmet, og 55 av disse sponses av Marys Venner.
I tillegg til Marys Venner, sponses hjemmet av nonneordenen «Sisters of Charity» i Belgia.
Barna som bor på hjemmet kommer fra svært fattige forhold. Mange er foreldreløse, noen kommer fra oppløste familier og mange har kun en fattig forsørger som ikke er i stand til å ta vare på dem. På hjemmet bor barna i trygge omgivelser, får dekket alle primære behov og de får hjelp til å fullføre skolegang og utdanning.
Barna går på den lokale skolen, Convent of Child Jesus, som ligger på samme område som barnehjemmet. Skolen regnes som en av de beste i distriktet, og med økonomisk hjelp fra Marys Venner er barnehjemmet i stand til å gi barna ekstraundervisning av høyt kvalifiserte lærere. I tillegg til ekstraundervisning i teoretiske fag, får barna også mulighet til å lære dans og musikk. Skolen deltar i danse-, drama- og sangkonkurranser og mange er aktive i forskjellige idrettsgrener.
Hjemmet ledes av nonnen Clarin Cabral, som sammen med en assistent, kokke, en lærer og en barnepasser for de minste barna, sørger for at barna får en trygg oppvekst. Søster Clarin er opptatt av disiplin, men mer enn noe annet sørger hun for at barna får leve i en hjemlig atmosfære. Før de går på skolen om morgenen, ordnes huset og sovesalen. De eldste jentene hjelper til på kjøkkenet slik at de lærer seg husarbeid.
Etter skoletid kan barna se på TV og høre på musikk. Barnehjemmet bruker mye penger på ekstraundervisning, og spesielt i de senere år, har mange barn som vokste opp på hjemmet kunnet fullføre sine Bachelor-eksamener takket være stipend fra Marys Venner.
Dans på Bolawalana
Adresse: St. Joseph’s Girls Home, Bolawalana, Negombo, Sri Lanka
E-post: mvp75srilanka@gmail.com
Barnehjemmet ligger i distriktet Bolawalana, nær fiskerbyen Negombo. På barnehjemmets eiendom, eid av Good Shepherd Sisters, finner man også Marys Venners ettårige internatskole, Seth Sevana.
Barnehjemmet ble etablert i 1920, og fikk i 1968 godkjenning av myndighetene til å drives som barnehjem. Samarbeidet med Marys Venner startet i 1985, noe som resulterte i at barnehjemmet fikk utvidet kapasitet. Et større antall barn fikk fra da av plass.
I oktober 2024 er det 26 barn her, og 23 av dem, inkludert barna med «non-resident»-status, har en sponsor gjennom Marys Venner.
Barna bor i 3 ulike seksjoner/hus der hvert av husene har fått blomsternavn, Asoka, Suriyakantha og Ahala, navn på blomster fra Sri Lanka.
En søster er administrativt ansvarlig for hvert hus, og en bestyrerinne bor sammen med barna. I hvert hus er barna delt opp i arbeidsgrupper ledet av de største barna. På denne måten sørges det for at alle huslige aktiviteter ute og inne blir ivaretatt.
De fleste av barnehjemmets barn går på en lokal skole, Nimala Maria Maha. Barnehjemmet har fått datautstyr av Marys Venner. Det gis ekstraundervisning i en rekke fag, bl.a. engelsk, singalesisk, matematikk, musikk og dans.
Adresse: St. Theresa’s Convent, Kurundugaha Hetekma, Elpitiya
E-post: mvp77srilanka@gmail.com
Hjemmet ligger ca 3 km fra byen Elpitiya i det sørlige Galle-distriktet. Omgivelsene består av te-, ris-, kanel- og kokosnøttplantasjer som eies av staten. Prosjektet er et av våre største barnehjemsprosjekt i Sri Lanka, og Marys Venner støtter 54 barn her.
Til forskjell fra andre hjem, bor de fleste barna hjemme hos familiemedlemmer i distriktet. Dette er barn som kommer fra fattige kår. Ofte er det kun en enslig mor eller bestemor som forsøker å livnære seg og barnet med tilfeldig arbeid på plantasjene. Inntektene av denne type arbeid holder ikke til mat og undervisning, så hjelpen fra Marys Venner betyr svært mye. Pengene brukes til lærebøker, skoleuniformer, sko, skolepenger og andre daglige behov som gjør at barna får muligheten til utdanning og dermed et bedre liv. Barna kommer daglig til hjemmet hvor de får undervisning og annen oppfølging.
Hjemmet kan vise til at mange sponsede barn har kvalifisert seg til utdannelse på landets beste skoler og har fått gode jobber.
Samarbeidet med Marys Venner startet i 1985, den gang med 14 barn. I 2007 etablerte Marys Venner et datasenter slik at barna kunne få nødvendig datakunnskap.
Skolens datalærer, Nuwan Withanage, ble selv sponset av en fadder gjennom Marys Venner. Takket være stipend fra Marys Venner har han senere fullført sin Bacheloor-grad i data på universitetet.
Adresse: St. Joseph’s Children’s Home, Kegalle
E-post: sylviacullen01@gmail.com
I mange år var St. Josephs Home et av Marys Venners største prosjekter, men ble stoppet da sponsorpengene ble brukt på en annen måte enn Marys Venners programfestet avtale. På anmodning fra Sr. Clarin fra St. Vincent’s Girls Home i Ratnapura, samt at det er kommet en ny leder for prosjektet, har Marys Venner besluttet å hjelpe prosjektet igjen da det befant seg i en svært vanskelig finansiell situasjon.
St. Joseph´s Girls Home ligger i byen Kegalle som er en stor by i Sabaragamuwa-provinsen på Sri Lanka. Byen ligger på hovedveien mellom Colombo (78 km.) og Kandy (40 km.) Hovednæringsvei er landbruk med store gummiplantasjer rundt byen. I omegn produseres grafitt, edelstener og landbruksprodukter, hovedsakelig ris.
Barnehjemmet ligger midt i byen og driftes av nonneordenen Sisters of Charity, en orden som ble grunnlagt av presten Vincent de Paul I 1633. Misjonen var å tjene de fattige gjennom kroppslige og åndelige barmhjertighetsgjerninger.
Noen av barna på hjemmet er foreldreløse eller har bare en forelder. Andre kommer fra svært fattige familier som ikke er I stand til å ta vare på barna og sørge for at de får skolegang.
Adresse: St. Joseph’s Girls’ Home, Good Shepherd Convent, Ambagamuwa Road, Gampola
E-post: mvp83srilanka@gmail.com
Hjemmet ligger i byen Gampola i den sentrale provinsen på Sri Lanka, ca 20 km syd for kongebyen Kandy. Dette er høyland omgitt av teplantasjer som gir et kjøligere og behagelig klima. Området er et multikulturelt senter for buddhister, muslimer, hinduer og katolikker.
Hjemmet ble grunnlagt av Good Shepherd Sisters i 1927 med noen få barn. Hjemmet hadde store økonomiske vanskeligheter, men etter at Marys Venner begynte å bistå hjemmet i 1997, har barna fått en helt annen og bedre levestandard.
Det bor for tiden 19 barn på hjemmet. Totalt støtter Marys Venner 25 barn på hjemmet (6 barn med «non-resident»-status). Hjemmet har både tamilske og singalesiske barn som går på forskjellige skoler tilknyttet barnehjemmet. I tillegg til to søstre som daglig lever sammen med barna, har hjemmet ansatt en kokk. Hjelpen fra Marys Venner brukes til mat, klær, skolebøker og ekstraundervisning. De sponsede barna er motivert til å lære, og nivået har blitt betydelig forbedret de siste årene. For noen år siden fikk hjemmet datautstyr av Marys Venner, og barna har etter dette fått regelmessig dataundervisning.
Av og til får barna besøk av sine sponsorer og det er en begivenhet som gir dem opplevelser for livet.
Adresse: Home of Nazareth, Good Shepherd Convent, Bandarawela, Sri Lanka
E-post: honbandarawelacdc@gmail.com
Barnehjemmet Home of Nazareth ligger midt I byen Bandarawela som er 200 km fra hovedstaden Colombo. Byen ligger I høylandet og klimaet er derfor mildere og således et attraktivt område for turister. Byen kan nås på vei og på jernbane. Barnehjemmet drives av nonneordenen the Good Shepherd Sisters.
Hjemmet Home of Nazareth blir drevet som et internat for ungdommer som ikke får nødvendig finansiell støtte fra sine familier til utdannelse. Hjemmet prioriterer jenter fra fattige teplantasjer. Siden foreldrene ikke har hatt noen formell utdannelse selv, så er de heller ikke interessert i å bidra til barnas utdannelse. De forstår ikke verdien av utdannelse. Prosjektet kan huse 25 ungdommer.
De fleste på senteret kommer langveis fra fra områder hvor det ikke er mulighet for dem til å få seg en skikkelig utdannelse. I Bandarawela får de mulighet til god utdannelse på den vel anerkjente skolen i byen.
Noen av barna kommer fra splittede familier. I tillegg trenger mange beskyttelse fra sitt hjemlige miljø. Enslige forsørgere på teplantasjene tjener så lite at de har store problemer med å kunne gi barna sine en utdannelse. Barna risikerer derfor å bli tatt inn som barnearbeidere på teplantasjene.
The Home of Nazareth gir barna omsorg og medfølelse som en erstatning for fravær av sine familier. Barna sendes til veletablerte skoler og får en formell utdannelse. Hjemmet følger nøye med og tilbyr mange muligheter til fritidsaktiviteter. Etter skoletid blir det gitt eksstratimer og veiledning til de som mangler basis utdannelse. De får også trening i moralske og menneskelige verdier gjennom gruppeaktiviteter og forskjellige opplegg som utvikler deres personlighet og selvtillit.
Adresse: Muditha Childrens Home, Monaragala Road, Bibile
E-post: mvp85srilanka@gmail.com
Hjemmet Muditha Childrens Home ligger i Bibile, en velkjent turistdestinasjon i Monaragala-distriktet i Uva Province på Sri Lanka. I Kandy kongedømme ble det kalt Wellassa som relaterer til 100.000 rismarker. Området er historisk kjent for sine rismarker og en appelsinvariant kalt Bibile Sweet.
Muditha Children’s Home er et hjem som driftes av nonneordenen Sisters of the Cross. Sisters of the Cross støtter fattige barn slik at de kan få en utdannelse. Barna kommer fra familier som ikke er i stand til å gi barna sine en utdannelse. Barna kommer fra alle deler av landet. Barna som får denne studiemulighet velges av menigheten.
Det bor for tiden 12 barn på prosjektet. Det er etterspørsel etter flere barn, men ansvarlig søster er ikke i stand til å ta flere barn grunnet økonomi og tilgang til arealer.
Adresse: St. Joseph’s Girls’ Home, Bolawalana, Negombo
Historien om yrkesskolen Seth Sevana og Marys Venner
Prosjektet, en ettårige yrkesskole for unge jenter i alderen 17 – 22 år, startet etter et arbeidsseminar i Colombo i desember 2007, kombinert med en omfattende markedsundersøkelse som lederne på alle våre prosjekter deltok i. Utfordringen var å finne ut hvordan Marys Venner kunne sikre at gaver og ekstramidler til organisasjonen best kunne brukes slik at barna ble sikret en god fremtid når tiden på barnehjemmet var over. Svaret var entydig; utdanning! Særlig var det et stort behov for å hjelpe unge jenter med en yrkesutdanning slik at de kunne få seg arbeid.
Takket være midler fra Marys Venner på Sunndalsøra, kunne arbeidet med å etablere en yrkesskole starte umiddelbart. En falleferdig bygning i Bolawalana, Negombo, eid av Good Shepherd Sisters, passet utmerket til formålet, og internatskolen Seth Sevana ble offisielt åpnet 26. januar 2009 med 38 unge jenter fra våre 25 barnehjem. Ikke lenge etter åpningen fikk yrkesskolens fagområder data, hår- og hudpleie, baking og søm nasjonal godkjenning av Sri Lankas skolemyndigheter. I tillegg til disse fagene ble det undervist i hagestell, grønnsakdyrking, engelsk, dans og personlig utvikling.
Alle elevene deltok i daglige plikter inne og ute. De arrangerte også egne salgsmesser av ting de lagde og av grønnsakene som ble dyrket.
I 2019 nådde skolen en milepæl da den i konkurranse med skoler som til sammen har over 100 000 elever ble kåret til landets nest beste yrkesskole.
*******
I 2022 vedtok Marys Venners styre å terminere den faste støtten av driften fra 1.1.23. Styret er imidlertid innstilt på å støtte invidviduelle bar, primært fra våre egne prosjekter, med en årlig studieavgift, eventuelt også å støtte enkeltstående prosjekter.
I 2024 betaler MV støtte til skolegang i 9 måneder for 4 jenter